Żyj wśród pozytywnych ludzi

Bądź zadowolony

Ba! łatwo powiedzieć, trudniej zrobić. Czy faktycznie? Ktoś pewnie powie, że nie można być ciągle zadowolonym, bo praca, zdrowie, problemy rodzinne… Zadowolenie stanowi jednak podstawę motywacji, jest wzmocnieniem tego, co w nas dobre i ważne. Poza tym, oczekując od innych pozytywnego nastawienia sami musimy myśleć w ten sposób.

Dlaczego to jest ważne?

Myśląc pozytywnie częściej się uśmiechamy a to sprawia, że nasza twarz jest bardziej rozluźniona. Pracują mięśnie, które podnoszą kąciki ust. Spoglądamy w lustro i widzimy osobę zadowoloną i spokojną, radosną.To samo widzą nasi bliscy, a to sprawia, że uruchamia się społeczna zaraźliwość.

Uśmiech rodzi uśmiech

W Internecie krążył ostatnio film, w którym ludzie, doznając krzywdy od innych wizualizują ją w postaci czarnej kuli wyjmowanej z wnętrza. Ból, którego przy tym doznają jest związany nie tylko z bezpośrednią agresją czy obojętnością. Czarne kule, zbierane w ciągu dnia, obciążają naszą psychikę. Autorzy postanowili pokazać również drugą stronę. Okazana serdeczność i życzliwość zamieniają się w żółtą kulę, która kojarzy się pozytywnie i przynosi ulgę, uśmiech i zadowolenie. Ma blask jak słońce. Zobaczcie sami, jak to wygląda: https://www.facebook.com/hoyan.purityofenergyandart/videos/763768187328183/

Dokonaj wyboru

Czy możliwy jest wybór ludzi, wśród których żyjemy? I tak i nie. Oczywiście to nie od nas zależy kto będzie prowadził samochód jadący obok nas, nie mamy wpływu na ekspedientkę w sklepie, sąsiada czy niektórych członków rodziny. Mogą, czasem nawet dość skutecznie, próbować wpływać na nas swoim czarnowidztwem i negatywnym nastawieniem. Ale to my odpowiadamy za to, jak te osoby postrzegamy, czy nie stworzyliśmy sobie obrazu, który pielęgnujemy, a który skutecznie przysłania nam rzeczywistość. Koleżanka w biurze zaczyna dzień od narzekania? Przecież nie zmienię pracy z tego powodu, ale zamiast skupiać się na narzekaniu mogę myśleć kojarzyć z nią fakt, że jest wyjątkowo skutecznym sprzedawcą. Nie zaszkodzi również poprosić ją o zmianę nastawienia. Ludzi zdenerwowanych, złych, zmartwionych witajmy uśmiechem. To pomoże i jako dobry przykład może wpłynąć na zmianę ich postawy.

Historia mędrca

Na zakończenie opowiem Wam historię o dwóch wędrowcach, którzy zapytali mędrca siedzącego u bram miasta: czy tu mieszkają dobrzy, czy źli ludzie?

Starzec po chwili namysłu zapytał: a jacy byli ludzie tam, skąd przybywacie?

Źli – odpowiedział pierwszy wędrowiec.

To tutaj również spotkasz dokładnie takich.

Kiedy drugi wędrowiec powiedział, że on dotychczas spotykał dobrych ludzi, mędrzec odpowiedział: i tutaj takich spotkasz.

Wybierajmy zatem!

15 thoughts on “Żyj wśród pozytywnych ludzi

  1. Największy problem mam z tymi ludźmi, których rzeczywiście nie mogę wyeliminować ze swojego życia, a którzy bardzo mocno je zatruwają. Życzliwe podejście nic nie daje. Póki co względny spokój gwarantuje tylko ograniczenie kontaktów do minimum. Czasem tylko takie wyjścia nam zostają.

  2. Mnie się wydaje, że takie pozytywne podejście do życia to nie jest stan “zawsze”. A raczej proces, raz jesteśmy bardziej pozytywni, raz mniej, co będzie zależało od sytuacji, ludzi których spotkamy po drodze, naszego samopoczucia. Tak, jak pisze Klaudyna są osoby w naszym otoczeniu, które skutecznie psują nam nastrój, a nie da się całkowicie zarwać z nimi kontaktu. A nie możemy przecież udawać.

    1. Moniko, pozytywne podejście to stan na całe życie. Warto go pielęgnować i rozwijać chociażby po to, aby w trudnym momencie, czerpać z niego nadzieję i siłę. Zapewne znasz pojęcie emocjonalnego konta bankowego, tam właśnie układamy sobie te dobre chwile 🙂 A to, że pojawiają się wyzwania czy smutki to nieuniknione. Ściskam mocno 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *