Zrozum przyczyny, rozwiązania będą łatwiejsze

Wybieraj

Dzisiaj kolejny, już trzeci wpis z bloku zatytułowanego: wybieraj. Świadome i uważne życie to takie, w którym podejmujemy świadome decyzje. Warto zatem zacząć od wybierania tego, co i jak myślimy.

Zrozum przyczyny

Zrozumienie, jak reaguje nasz umysł na różne zjawiska pozwala na przygotowanie się do tego, jakie będzie nasze zachowanie w danej sytuacji. Umiejętność zaakceptowania tego, że nie mamy już wpływu na to, co się w danej sytuacji wydarzyło pozwoli zareagować spokojniej. Nic nie dzieje się bez przyczyny. Za sytuacją, w której się znaleźliśmy stoją nasze wcześniejsze doświadczenia, wiedza (lub jej brak), strach albo brawura, a także, a może przede wszystkim nasz charakter. Poczucie własnej wartości to cecha, która może sprawić, że wierząc w siebie, swoje umiejętności zaczniemy góry przenosić. Z drugiej strony, niskie podetnie nam skrzydła i skutecznie zatrzyma na ziemi. Uświadomienie sobie tego faktu, skuteczna praca nad poprawą pozwoli zmienić swoje zachowania w przyszłości.

Weź za nie odpowiedzialność

Zwalanie winy na innych, na okoliczności, pogodę, sąsiada czy uciekanie od odpowiedzialności – znasz to? Nawet jeśli nie zawsze, nawet jeśli chociaż raz w życiu pojawiła się ta myśl, drobne usprawiedliwienie niepowodzenia to warto się nad tym zastanowić. Pomyśleć, co możemy zmienić, jak zareagować następnym razem, żeby nie powtórzyło się nasze niepowodzenie. Jeśli efekty są niewłaściwe zadaj sobie pytanie: czy naprawdę robię to, co w granicach rozsądku mogę, żeby sprzyjać przyczynom tych efektów? Pamiętaj też o tym, żeby brać odpowiedzialność za swoje sukcesy!

Skąd wziąć rozwiania?

Przyczyna – skutek. Tak to działa. Skoro rozumiesz, jakie są przyczyny Twojego powodzenia – przemyśl swoje działania i kontynuuj je. W przypadku niepowodzenia – po przemyśleniu dokonaj analizy i wprowadź zmiany. Paradoksalnie, skupienie mniejszej uwagi na efektach, a większej na przyczynach zwiększa prawdopodobieństwo otrzymania upragnionych wyników: skupiasz się na czynnikach prowadzących do sukcesu, a nie jesteś wykończony stresowaniem się efektami.

Skup się na tym, na co masz wpływ

Pamiętaj, aby działać w określonym obszarze. Analiza przyczyn leżących po stronie innych osób nic nie zmieni w Twoim życiu. Musisz jasno sobie powiedzieć, kto ponosi odpowiedzialność za Ciebie. Jeśli chcesz poznać tę osobę to wstań od komputera i podejdź do lustra. Przywitaj się, uśmiechnij i weź pod rękę tę osobę! Szerokiej drogi na resztę życia <3

14 thoughts on “Zrozum przyczyny, rozwiązania będą łatwiejsze

  1. Ahhh… analiza SWOT się kłania. Wielu od niej ucieka, wielu robiąc ją koloryzuje na całego. A to takie przyjemne narzędzie. Tak mi jakoś przyszło do głowy, kiedy czytałam Twój tekst… 😉

    1. Jest to jedno z najprostszych a przy tym najskuteczniejszych działań. Do zastosowania w wielu sytuacjach 🙂

  2. Najgorzej jeśli skupiamy się na tym na co nie mamy kompletnie wpływu. Zamiast przemyśleć, wyciągnąć wnioski i iść dalej marnujemy energię w jednym puncie.

  3. Muszę więcej poczytać na ten temat, bo bardzo zainteresowało mnie to, co napisałaś. Zwłaszcza, że jestem na takim etapie życia, że potrzebuję motywacji do zmiany swojej strategii działania.

    1. Też przez to przechodziłam. Mi pomogło głośne mówienie o tym, co muszę zmienić. Przeanalizowałam problem, znalazłam przyczynę i pomimo, że wymagało to mojego wyjścia ze strefy komfortu czułam się zobowiązana, przed sobą i przed innymi do działania. Tsunami zmian jeszcze nie ma ale dość mocno orzeźwiająca bryza się pojawiła. Powodzenia!

  4. Świadome życie to piękne, spokojne, pełne akceptacji życie! Zawsze powtarzam, że trzeba się skupiać na tym, na co mamy wpływ, a resztę po prostu przyjąć 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *