Zrób przerwę

5 minut?

Intensywność naszego życia sprawia, że często nie potrafimy znaleźć chwili na relaks, oddech, zatrzymanie. Wydaje nam się, że niezbędna jest praca non stop, obawiamy się, że zostaniemy posądzeni o zaniedbanie swoich obowiązków. Tymczasem duża ilość zajęć i brak przerw sprawiają, że jesteśmy bardziej zmęczeni. Wystarczy krótka chwila relaksu a organizm odwdzięczy nam się lepszą pracą mózgu.

Wspomnienia

Żartobliwie nazwałam ten akapit wspomnieniami chociaż niemożliwe jest sięgnięcie wstecz o kilkaset lat. Dlaczego tak daleko? Właśnie wtedy natura miała większy wpływ na tryb ludzkiego życia. Nasi przodkowie przez część czasu zabiegali o pożywienie, budowali bezpieczne miejsca do mieszkania, czyli robili to, co my dzisiaj wykonując pracę zawodową. A potem? Odpoczywali, podziwiali przyrodę, wieczorem patrzyli w gwiazdy. Ten rytm wyznaczała im natura. Współcześnie, zamiast zadbać o to, aby mieć chwilę wolnego, wypełniamy szczelnie nasze terminarze i działamy do utraty tchu. Nowoczesny tryb życia, polegający na dociskaniu gazu do dechy, wywołuje chroniczny stres i napięcie oraz związane z nimi zdrowotne problemy fizycznie i psychiczne. Wypiera też dążenia twórcze, przyjaźnie, rekreację, życie duchowe, a często również czas dla rodziny i partnera.

Jak to zrobić?

A zatem, szukamy sposobu na przerwę. Na początek wyobraź sobie siebie w wieku 75 lat. Siadasz w fotelu z wnukami i wspominasz. No właśnie, co pojawi się w Twoich opowieściach? A co chcesz, żeby się pojawiło? Zacznij to robić. Kiedy wyznaczysz sobie czas na relaks nie zajmuj się niczym innym. Jeśli możesz, wycisz telefon, biznes życia nie ucieknie w 15 minut. Zadbaj o swoje ciało, daj mu czas na odpoczynek, masaż, lub chociaż spacer. Jeśli przed Tobą intensywny dzień wyznacz czas na mikroprzerwy, mieszaj aktywności. Intensywne przeplataj spokojnymi. Spójrz przez okno, zachwyć się przyrodą, porozmawiaj z sąsiadem. Daj swojemu organizmowi chwilę oddechu a Twoje działania szybko wejdą na wyższy poziom skuteczności.

4 thoughts on “Zrób przerwę

  1. To niezwykle ważne, o czym piszesz. Sama jestem trochę (no – liczę, że tylko trochę, hehe) pracoholiczką. Czasami w pędzie codziennych obowiązków zapominam o relaksie i o tym, by oderwać się choćby myślami od pracy. A przecież organizm nie jest niezniszczalny i potrzebuje regeneracji. Jeśli nie oczyści się myśli i nie odpręży ciała, “zużyje się” znacznie szybciej. Mam nadzieję, że natłok roboty już niedługo u mnie minie, bo spowodowany jest też nieco awaryjną sytuacją – połowa mojego działu z różnych powodów trafiła na ZLA, a pracy nie ubyło. Pozdrawiam 🙂

    1. Dokładnie, nie jesteśmy niezniszczalni. Mało tego, przekonałam się na własnym przykładzie, że nie jesteśmy też niezastąpieni. Dlatego warto równoważyć wszystko w życiu. Ściskam mocno <3

  2. “No właśnie, co pojawi się w Twoich opowieściach? A co chcesz, żeby się pojawiło? Zacznij to robić. Kiedy wyznaczysz sobie czas na relaks nie zajmuj się niczym innym. ”

    Te słowa są jak miód na moje serce 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *