Wybieraj

Nawet najlepsze zmiany w sposobie myślenia nie poprawią jakości naszego życia jeśli za tym nie pójdą świadome i mądre wybory oraz działanie. Dzisiaj krótko o tym, co warto w życiu wybrać.

Przyjmuj dobro i akceptuj przyjemności

Prowadząc warsztaty i szkolenia często słyszę, że ludzie nie mówią otwarcie o tym, co sprawia im przyjemność, żeby nie sprawiać przykrości drugiej osobie. Kiedy ktoś oferuje pomoc, rezygnują, żeby nie sprawiać kłopotu. A przecież nikt nie proponuje swojego czasu i zaangażowania w sytuacji, kiedy nie chce, bądź nie może. Dlatego otwórzmy się na innych i płynące od nich dobro.

Żyj wśród pozytywnych ludzi

Nie jesteśmy w stanie decydować, jacy ludzie pojawiają się wokół nas w pracy zawodowej, czy podczas oficjalnych wydarzeń i spotkań. To od nas jednak zależy, co z tych spotkań zostanie w naszej pamięci i wrażeniach. Czy poddamy się negatywnemu nastawieniu i myślom nam szkodzącym. Wśród moich klientów dobrze znana jest historia człowieka, który dzień zaczyna od słów: czarno to widzę. Zwykle wszyscy reagują na tę historię śmiechem, ale po chwili przychodzi refleksja, że taka “złota myśl” nawet najlepszy nastrój rozbije jak bańkę mydlaną. Sprawi, że to, co jeszcze chwilę wcześniej powodowało uśmiech i radość teraz skutecznie obniża nasz nastrój. Dbajmy zatem o to, żeby takich sytuacji było jak najmniej. Nie pozwólmy innym wpływać na nasze postrzeganie rzeczywistości.

Zrozum przyczyny, rozwiązania będą łatwiejsze

Szukanie rozwiązań na oślep przypomina czasami zachowanie tonącego. Machamy rękoma na oślep, bo wydaje nam się to najlepszym rozwiązaniem tymczasem warto zatrzymać się na chwilę i przeanalizować przyczynę czy okoliczności sytuacji, w której się znaleźliśmy. Zmiana zachowań, które miały miejsce w przeszłości, przemyślenie przyczyn i szukanie rozwiązań w działaniach odmiennych od dotychczasowych to sposób na lepsze funkcjonowanie w przyszłości.

Wyznacz granice

Niezależnie od tego, czy jesteś intro- czy ekstrawertykiem masz prawo do granic własnej prywatności, do szacunku swoich wyborów, poglądów i przekonań. Jesteś wartościowym człowiekiem i możesz powiedzieć NIE wtedy, kiedy sytuacja jest dla Ciebie niekorzystna, bądź ktoś przekracza wyznaczoną przez Ciebie granicę. Uczmy się decydować, podejmujmy i wyrażajmy jasno określone zasady. Mówmy tak i mówmy nie.

Akceptuj ograniczenia i niedoskonałości

Jesteśmy ludźmi, mamy możliwość uczenia się, rozwijania swoich pasji, realizacji planów i spełniania marzeń. Czasami jednak pojawiają się trudności nie do pokonania, ograniczenia wynikające z naszego wieku, statusu czy stanu zdrowia. Warto wtedy dostosować swoje życie do możliwości i nauczyć się akceptować niedoskonałości. Jesteś świetnym matematykiem – skup się na tymi rozwijaj, pięknie piszesz – pisz, potrafisz rysować – rozwijaj swoją pasję. Bądź sobą zawsze. Spraw, aby Twoje słabości nie przesłaniały Ci tego, co w Twoim życiu ważne!

Powodzenia!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *