Dobre słowo – współpraca!

Dzisiaj 13 grudnia, kolejny Dzień Dobrego Słowa. Niech patronuje mu zatem piękne słowo: współpraca.

Kilka miesięcy temu miałam okazję obserwować debatę dotyczącą zmian w oświacie. Jej uczestnikami byli uczniowie liceum, rodzice i nauczyciele. Dyskusja skupiała się na wprowadzeniu oceniania kształtującego, w którym to jednym z elementów jest samoocena oraz ocenianie siebie nawzajem. Ku mojemu zaskoczeniu największymi przeciwnikami byli sami uczniowie. Argumentowali to tym, że nie wszyscy się lubią więc wiadomo, jak to się może skończyć a także tym, że “osoba, która siedzi obok dzisiaj jest moim kolegą a jutro rywalem na rynku pracy”. 

To był jeden z tych momentów, kiedy uświadomiłam sobie, jak wiele może zmienić uczenie młodych ludzi współpracy. Pokazywanie, na wielu płaszczyznach, jak działa synergia. Ważne jest, aby edukacja ta zaczynała się jak najwcześniej i nie była prowadzona tylko poprzez nakazywanie robienia wspólnych projektów. Młody człowiek, żeby uwierzyć musi zobaczyć jak to działa w szkole, w domu, na ulicy. Należy mu też wyraźnie powiedzieć, że dzisiejszy rynek pracy nie oczekuje rywalizacji. Nastawiony jest na współpracę i współdziałanie. 

Rywalizacja jest dobra tylko w sporcie. Tam istnieje potrzeba pokazania, że jest się lepszym od innych. W domu potrzebujemy wzajemnego wsparcia ale też dobrego wzorca. Najlepiej takiego, który pokazuje, że szanuje rodzinę, współpracowników, ale także sąsiada, kierowcę w samochodzie obok, czy ekspedientkę w sklepie. Rodzice i nauczyciele są partnerami w wychowaniu i wspieraniu młodego człowieka. Dają dobry przykład, stanowią zespół, który ma wspólny cel. 

Ten wpis celowo pojawił się dzisiaj. Niech początkiem zmian, które jak efekt motyla spowodują większą przemianę będzie szacunek okazany słowem. Zacznijmy od wprowadzenia zasady trzech sit Sokratesa. Zanim coś powiemy zastanówmy się, czy to jest prawda, czy mamy co do tego pewność? Jeśli tak – czy to jest dobre, czy nikomu nie wyrządzimy krzywdy? Na koniec oceńmy, czy nasze słowa są pożyteczne? Czy warto zajmować się daną sprawą, czy mamy prawo kogoś ocenić? 

Nasze myśli to też słowa, niewypowiedziane, zapisane w pamięci. Tu też należy zrobić porządek i zacząć wybierać to, co prawdziwe, dobre i pożyteczne. 

A zatem do dzieła! Zmieniajmy świat zmieniając myśli i słowa!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *